Tiha prijetnja

Visceralna masnoća: Kako točno nastaje i kada se zbog ovog problema trebate zabrinuti?

author
N1 Info
25. svi. 2025. 20:42
Visceralna masnoća
Unsplash / Ilustracija

Visceralna masnoća je masnoća koja se nalazi na području trbuha, a koja okružuje važne organe poput želuca, jetre i crijeva. Kada je ima previše je opasna i može uzrokovati određena stanja i bolesti, a može se spriječiti vježbanjem i pravilnom prehranom.

Masnoća može biti potkožna ili pak visceralna.

Ova potonja je opasnija, ako je ima puno jer okružuje organe oko trbuha.

Previše visceralne masnoće može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput dijabetesa, bolesti srca, visokog kolesterola ili moždanog udara. Dobra je vijest da se može spriječiti i smanjiti.

Što je visceralna masnoća?

Visceralna masnoća je pojam koji se često može čuti, a radi se o masnoći koja se nalazi oko organa u trbušnoj šupljini. Određena razina ove masnoće je zdrava jer štiti navedene organe. Također, svi imaju određeni postotak ove masnoće, ali ako je u organizmu ima previše, može doći do raznih bolesti i problema.

Točan postotak visceralne masnoće se može odrediti samo CT-om ili magnetskom rezonancom.

Višak ove masnoće može dovesti do dijabetesa, bolesti srca, visokog kolesterola ili moždanog udara.

Osim visceralne masnoće, postoji i potkožna masnoća koja se nalazi odmah ispod kože i koja se može opipati prstima. I potkožna masnoća se nalazi u trbuhu, a može se pronaći i u drugim dijelovima tijela, ali ona nije opasna.

Što uzrokuje visceralnu masnoću?

Glavni znak ove masnoće je pojava sala na trbuhu, a uzroci visceralne masnoće su genetski, kao i vanjski. Što se tiče genetike, ovdje spada oblik tijela svake osobe, ali i način na koji tijelo skladišti masnoću.

Jednako tako, više ove masnoće će imati muškarci, dok će se kod žena povećati razina u menopauzi. Vanjski utjecaji su prehrana i tjelesna aktivnost.

Tako će na povećanje masnoće utjecati hrana koja nije nutritivno bogata i koja sadrži previše masnoća, šećera ili ugljikohidrata. Jednako tako, osobe koje se ne kreću dovoljno i nisu aktivne će imati veću razinu ove vrste masnoće.

Još jedan faktor je i stres koji aktivira hormon kortizol, a on onda u tijelu uzrokuje taloženje viška visceralne masnoće.

Može li se visceralna masnoća smanjiti?

Najbolji način da se navedena masnoća smanji je promjena životnih navika. To uključuje gubitak viška kilograma (ako on postoji), uravnotežena prehrana i tjelovježba ili bilo koja vrsta aktivnosti, koja se provodi 30 minuta na dan.

Što se tiče hrane, trebalo bi smanjiti unos trans masti, refiniranog šećera, slatkiša, gaziranih sokova, soli i unos procesuirane hrane.

Osim toga, potrebno je paziti i na razinu stresa. On se može smanjiti meditacijom, jogom ili izbjegavanjem stresnim situacijama, ako je to moguće.

Na stres utječe i san pa je važno svaki dan spavati dovoljno sati, a istraživanja su pokazala da unošenje vitamina D i kalcija u organizam može smanjiti visceralnu masnoću.

Zaključak

Visceralna masnoća je masnoća koja okružuje organe na podružju trbuha. Ovu vrstu masnoće imaju svi i ona je normalna, a opasna postaje kada je ima previše. Dobra je vijest da se može smanjiti i to pravilnom prehranom i tjelovježbom ili bilo kojom vrstom aktivnosti.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »